Gençler İçin Sosyal Medyanın Yararlı Noktaları

Bir evvelki bir yazımda sosyal medyanın hasarlarından bahsetmiştim. Bu yazımda ise Sosyal medyanın gençler için verimleri olan noktalarında değinmek istiyorum. Sosyal medya artık iyice yaşamımıza girmeye başladı. Ufak büyük demeden herkesin bir sosyal medya hesabı var ve etkin olarak kullanmaktalar. Peki, bu sosyal medya neden bu kadar ehemmiyetli ve gençlere ne gibi bir bereketi var? Gelin azıcık bunlara değinelim.

Sosyal Medya ve Gençler Arasındaki İlişki

Sosyal medya bir hayli istikametten gençlere bereketli olmaktadır. Bunlardan en ehemmiyetli olanı ise gündemden her an haberdar olabiliyorlar.  Olan hadiselerin kısa bir müddette hemen sosyal medyaya düşmesi ile gençler yaşananları daha iyi anlayabilir ve düşüncelerini bu doğrultuda aktarabiliyorlar.

 

Gündem şuuru büyüyen gençler nasıl düşünüp kendilerini nasıl yönlendireceklerini öğrenirler, böylece ortaya şuurlu bir gençlik çıkar. Bunun dışında gençlerin etraf yapabilmesi için en tesirli usullerden biri yeniden sosyal ağlardır.

Özellikle üniversite çağında olan gençlerin birbiri ile bağlantı kurmaları bakımından ehemmiyet taşıyan sosyal medya, gençlerin aralıksız irtibatta kalmasını, beraber eğlenip zaman geçirebilmesine imkân sağlar. İşi daha da ileriye götürecek olursak gençler bazen bu siteler üzerinden tanışıp iş olanağı dahi elde edebiliyorlar.

 

Ne kadar etrafa sahip olduğumuzla iletişimli olarak çoğalan bu fırsat yaşamınızda büyük adımları atmakta siz gençlere hoş bir yol oluyor. Bazı sosyal medya sitelerini ele alıp bu mevzuya misal verecek olursak; Instagram’da ve Vine’da büyük bir takipçi kitlesine sahip olan Aykut Elmas klasikte sıradan bir üniversite talebesiyken sürüklediği vine için sürüklediği videolar ile bu gizemeler film ile uğraştığını söylüyor.

Bunun gibi misalleri daha da çoğaldırabiliriz ancak bu misalle dahi anlatmak istediğimiz şey ortada. Günümüz gençliğinde olan okumama isteği de bir biçimde sosyal medya sayesinde azda olsa aşılabiliyor.

Yazılan bir gazete haberi, Facebook’ta görülen bir yazı veya Twitterdan gündeme dair yazılan bir yazı, gençlerimizin en azından okuyup bilgilenmesine takviyeci oluyor. Okuyan bir jenerasyona gereksinim dinlediğimiz şu günlerde bu dahi yeterli gelebiliyor. Hatta bazı gençler kendi sitelerini kurup kendi düşüncelerini aktararak bir şeyleri muvaffak oldukça özgüven sahibi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir