Her Zaman Mutlu Olmak Mümkün Müdür?

Sizce bir insan her zaman mutlu olabilir mi?  daha öncekinden şahsi gelişim kitaplarını okumayı hoşlanıyordum bugüne kadar hangi şahsi gelişim kitabını okuduysam hepsinde mutlu olun, hiç bir şeyi kafanıza takmayın yazıyordu. Şimdi düşünüyorum da bir insan kesintisiz olarak nasıl mutlu olabilir ki.

Bazı psikologlara göre insanlar devamlı olarak mutlu olmalı, zira mutlu olan insanlar işlerinde daha galibiyetli olurmuş, ama bence insanın her duyguyu yaşaması gerek. Düşünsenize yaşamınızda sizi çok etkileyen üzücü bir vaziyet alana geldiğinde dahi nasıl mutlu olabilirsiniz ki, oysa bazı şahsi gelişim kitaplarına göre bir insan her ne vaziyette olursa olsun netlikle mutlu olmalıdır yazıyor.

Okuduğum ve okuduğuma pişman olduğum bir kitabı anlatmak istiyorum; kitabın yazarı John C. Parkin’di. Bu kitap raflarda çok satanlar kısmındaydı bende ona sabrederek almıştım. Ama okuduktan sonra aldığıma çok pişman olmuştum.

Zira kitabın isminde de anlaşılacağı üzere yaşamınızda her ne alana kazançsa gelsin her şeyi boş verin, sizi kimsenin üzmesine ya da hiç bir şeyin üzmesine izin vermeyin diyordu. Oysa insan ağlamasını da öğrenmeli, üzülmesini de. Veya yeri geldiğinde acı sürüklemesini de öğrenmelidir bence. Şayet her zaman mutlu olursak veya üzülmemiz gerektiği zamanlarda üzülemezsek işte bence bütünde burada bir mesele oluşur.

Mutlu Olmak Hepimiz İçin Önemli Bir Duygudur

Natürel her zaman da mutlu olacağız diye bir şey demiyorum, insan her duyguyu tatmalıdır, bilmelidir. Zira her duygunun insana bir parça bir şey kattığını düşünüyorum. Düşünsenize devamlı olarak mutlusunuz nasıl olurdu ya da her zaman yeisli olduğunuzu düşünün bence hiç hoş olmazdı her şey çok sıradan olurdu.

İstediğimiz her şey olunca, istediğimiz şeyden soğumaya başlıyoruz ya da daha aşırısını istiyoruz. Bence insan ufak şeylerle de kendisini mutlu etmeyi öğrenmelidir.

Son Olarak Anlatmak İstediğim Şudur

Her zaman mutlu olamayız ya da her zaman mutsuz olamayız. Bunlar bizi ve hayatımıza tekdüzeleştirir. Şayet her duyguyu tatmayı öğrenirsek ve mutsuz olmaktan kaçmazsak kendimize kesintisiz olarak bir şeyler katmış oluruz ve böylece çevremizde ki insanları da daha iyi kavramış oluruz. Demem o ki, bazı şahsi gelişim kitaplarında ki her zaman mutlu olun mottosundan ziyade mutsuzuluğu da tatmayı bilmemiz gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir