Muhasebe Mesleği Nedir?

Muhasebe, bazen insanı hiddetlendiren, bazen insanı çok strese sokan bir iştir. Tabi bu fertten ferde göre, yer ve zamana göre de değişkenlik gösteren bir vakadır.

Bu duruma örnek veriyorum, ofis muhasebeciliğinde çok müşterileriniz olur, en yoğun zamanda sizi arayıp bir konuda bilgi isterler ve o yoğunlukta bazen saatlerce müşterinizin aklına takılan konuyu telefonda anlatırsınız tam görüşmeyi sonlandıracağınız zaman aynı soruyu tekrar sorar buda kişinin gerilmesine sebep olabilir. Fakat her zaman bu durum böyle işlemez.

Araştırmak ve Uygulama Yapmak

Muhasebe işini istiyorsanız ödenti ile ilgili çıkan yasa ve yasaları takip etmelisiniz. Zira gün geçtikçe yasalar değişiyor ya da yeni yasa ve yasalar çıkıyor.

Şayet muhasebeci olmak istiyorsanız ya da bu kısmı okuyorsanız, üniversiteden sonraki yaşamınızda bu işi yapmak istiyorsanız sizlere teklifim kendinizi kısmınızı okurken geliştirin, niçin böyle söylüyorum zira; Bende muhasebe ofisinde çalışıyorum ve bazen talebeler staj için geliyorlar ya da 4 senelik üniversite mezunları geliyorlar inanın muhasebe hakkında neredeyse hiç bilgi sahibi değiller.

Bir biçimde üniversiteyi tamamlamış ama nasıl tamamlamış hayret ediyorsunuz. Demem o ki yalnızca imtihanlara çalışıp dersleri geçmişler ve yalnızca üniversiteyi tamamlamışlar. Natürel bunların yanı gizeme birde kendini çok iyi geliştirmiş talebelerde var. Onlar ise dersi yalnızca derste dinlemekle kanaat etmeyip bunun yanında inceleyen, okuyan, denetleyen ve uygulayan çok zaferli talebelerde bulunmaktadır.

Muhasebecinin İşi Nedir?

Burada muhasebenin tarifi yapmaktan ziyade misaller vererek tanıtmak istiyorum. Böylece bellekte daha fazla kalıcı olacağını düşünüyorum.  Misalin; bir firmanız olduğunu düşünelim. Resmi olarak bir şirket sahibi olabilmeniz için aidat kaydınızı yaptırmanız ve aidat mükellefi olmanız gerekir.

Şirketinizde emekçi çalıştırmanız gidişatında ise firmanızı SGK müessesesine patent ettirmelisiniz. Her ay Katma Değer Vergisi şartnamesini 3 ayda bir geçici olan aidat şartnamesini ve senede bir defa kazanç aidatı şartnamelerini vermelisiniz bunları da bir muhasebecinin vermesi gerekiyor.

Ayrıca bunların dışında Muhtasar tebliğ ve şayet firmanız bir müessese ise yeniden senede bir kere  Müesseseler ödentisi başka bir deyişle tebliği var. İşte muhasebeci bu kısımda devreye giriyor. Başka Bir Deyişle firmaların beyanlarını, aidat dairesi ile yazışmalarını, SGK ile alakalı olan yazışmalarını yapıyor. Son olarak firmanın kredi sürüklemesi için gereken evrakları hazırlıyor. Kısaca özetlersek bir firmanın aidat ile ilgili tam harekâtlarını asıllaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir