Ödevlerin Çok Olması Öğrenciyi Okuldan Soğutuyor

Ben mektebe başladığımda çok mutluydum. Mektebe giderken mutlu bir biçimde gidiyordum. Benim zamanımda talebelere çok fazla ödev verilmiyordu. Hatta çoğu zaman mektep çıkışında mektebin bahçesinde dostlarımız ile beraber ödevlerimizi hemen yapar sonrada neredeyse hava kararana kadar caddede reyin oynardık.

O zamanlar bilgisayar ve internette her konutta olmadığı için olsa dahi bizim semtte hiç yoktu o surattan hep caddede oyunlar oynardık. Ve bu şu biçimde derslerime de çalışarak ilkokulu ve liseyi galibiyetli bir biçimde tamamlamıştım.

Sizlere böyle bir yazı yazmak istedim zira henüz ilkokul 1. Sınıfa başlayan yeğenimi ödev yaparken gördüğümde o ufacık parmakları ile sayfalarca harf veya başka şeyler yazdığını görünce yeğenim için üzülüyorum.

Gerçekten hiç anlam veremiyorum bu kadar minik çocuklara neden bu kadar çok ödev veriyorlar? Gerçekten bana hiç manalı gelmiyor bu vaziyet. Zira çocuk mektepten zati bitkin geliyor ve biraz dinlendikten sonra hemen oturup sayfalarca ödev yapmak zorunda kalıyor. Tabi ki de ödev verilmeli. Ben, hiç ödev verilmemesi taraftarı da değilim fakat ödev veriliyorsa da bence bunun bir miktarı olmalı.

Bunu yalnızca yeğenim için istemiyorum genel olarak tam ilkokul talebeleri için söylüyorum. Onlar daha çok minikler. Belki yanlış düşünüyor olabilirim ama ben şöyle düşünüyorum. Bu çocuk bu kadar ödevi yaparsa dostluk kurmayı, sosyal etkinliklerde bulunmaya, oyunlar oynamaya, hoşlandığı bir sporla ilgilenmeye müddeti kalmaz.

Kısacası çocukluğunu yaşamamış olur. Bu noktada hocalarımıza da bir sözüm yok neticede onlarda kendilerine verilen programı uygulamakla mesuller.

Tek yaptıkları sayfalarca yazı yazmak veya kitaptakileri dolaysız olarak deftere geçirmek olmasın. Zira öbür yeğenimden de öğreniyorum bazen ödevlerini yetiştiremiyor ve bizler takviyeci oluyoruz. Böyle olunca da çocuk kendisi bir şey bilememiş oluyor.

Neticede kitaptaki sayfalarca şeyi deftere geçirdi diye bilmiş olmuyor ki. Henüz 1.sınıfa giden yeğenim şu anda mektepten çok fazla soğumuş bir gidişatta. Ve bizlerde yıla böyle olmayacağını söyleyerek mektepten soğumasını istemiyoruz ama ne yazık ki asıllar ortada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir