Ödüllendirmek Ne Kadar Faydalı Olur?

Mükâfat vermek bütün olarak nedir? mükâfat vermenin insanların üzerindeki tesiri nasıl olur? İlk olarak mükâfat kavramının ne olduğunu anlatalım. Mükâfat, bir şarta bağlı olarak verilen ve verdiğimiz şahıs tarafından güzel görünen bir obje yada aktifliktir. Bir objeyi mükâfat yapan onun ”şart” olarak şahsa verilmesidir.

Buna misal verirsek bir babanın mektebe giden çocuğuna, bu sene takdir dokümanı alırsan sana istediğin bisikleti alacağım veya istediğin başka bir şeyi alacağım demesi gibi veya bir dükkanında işverenin emekçilerine bugün her zamankinden daha fazla iş yaparsanız size şu kadar para vereceğim demesi gibidir. Yalnız burada şunu karıştırmamalıyız bir emek neticesinde verilen obje veya para mükâfat değildir.

 

Ödül Vermek Sürekli Olabilecek Bir Şey Değildir

Bunu net, anlaşılır bir biçimde sarihlersek; Mükâfat, bir delikten hava kaçıran bir tekerleğe devamlı dışarıdan hava vermeye eş. Siz dışarıdan devamlı olarak hava başka bir deyişle hakikatinde mükâfat verirsiniz, böylece tekerlek şişer ve yola devam eder. Ama bir müddet sonra havası kaçar ve yola devam edemez bir gidişata kazanç. Bu vaziyette tekerleğe tekerrür hava vermeniz gerekir.

Bu da sürdürülebilir bir gidişat değildir. Çocuklarımızı çok beğeniyoruz peki onlar için ne yapıyoruz? İlk olarak bu suali kendimize sormalıyız. Başka Bir Deyişle çocuğumuzun her istediğini alıyor olmamız onu çok hoşlandığımız anlamına gelmemeli. Her galibiyetinde mükâfat vermek çocuğa yapılan en büyük yanlıştır bence.

Mükâfat verme daha doğrusu armağan vermek için illa ki bir mevzuda galibiyetli olmasını beklememelisiniz ona yalnızca o olduğu için beğendiğiniz içinde armağan vermelisiniz.
* Mükâfat vererek bir çocuğu motive edebilirsiniz. Çocuk o işi yapar, hatta coşkuyla, merakla yapar ama siz mükâfat vermeyi vazgeçince çocukta o işi yapmayı vazgeçer.

Gerçek ehemmiyetli olan mükâfat vermek değildir, mükâfat vermeden de onu mutlu edebilmektir. Zira bir kere mükâfat verirseniz aralıksız  olarak mükâfat vermek zorunda kalırsınız. Ona mükâfat vermek yerine armağan verebilirsiniz, başka bir deyişle çocuğunuzu illa koşullandırmayın. Çocuk mükâfatla iş yapmaya alışırsa, kendi mesullüğü ile alakalı olan işler için dahi sizden kesintisiz olarak mükâfat ister. Böylece çocukta sorumsuzluk şuuru büyür.

Bu Duruma Size Düşen Nedir?

Ödül sözcüğünün yerine gerçeğinde ortaya bir şart koymadan koşul sunmadan yapabilirsiniz. Mesela çocuğunuza kitap okursanız sana şu istediğini alacağım demek yerine başka bir deyişle kitap okuması için koşul sunmak yerine alışverişe çıktığınızda ona istediği bir şeyi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir