Sosyal Medyanın Bizlere Zararı Nelerdir?

Kumpaslı ve şuurlu kullanıldığında gerçekten uzun çok fazla verimi olan sosyal medya, olması gerekenden fazla kullanıldığında ise bir hayli hasarı olabiliyor. Sosyal medyanın iyi taraflarını okuduktan sonra kendini sosyal medyaya olması gerekenden fazla kaptıran gençler, zamanının çoğunu sosyal medya sitelerinde geçiriyor ve etraf yapmak isterken ister istemez asıl yaşamdan uzaklaşmaya başlıyorlar.

İsteklerinin yalnızca bir tık ötede olduğunu ve her şeyin yalnızca sosyal medyadan ibaret olduğunu sanmaya başlayan gençler hakikat yaşam ile sanal yaşamını birbirine karıştırıyorlar buda istenmeyen neticelere yol açabiliyor. Dostlarıyla buluştuklarında dahi telefonlar ellerinden düşmüyor.

Ve dostluk sınan kavramın yavaş yavaş yitirilmesine neden olabilecek hareketler yapabiliyorlar. Yapılan bir ekip araştırmalara göre; sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile sigara ve içki gibi bağımlılık yapan maddeler gibi sosyal ağlarında bağımlılık yapmaya başlandığı gözlemlenmiş.

Sosyalleştiklerini sanan gençlerin hakikatinde asosyalleşiyorlar. Ve bu vaziyetin hiç farkında değiller. Elimize aldığımız minicik bir aletle ya da başında saatlerimizi tükettiğimiz bilgisayarlarımızla oturduğumuz yerden saatlerce kalkmayarak nasıl sosyalleşmiş oluyoruz ki?

Bu vaka yalnızca sosyalleşmekle alakalı değil reelinde; bedene verilen hasarda bu neticenin değişik bir reelidir. Saatler süresince başından kalkamadığımız ekranlar suratından hem göz, hem beyin de bel sıhhatimiz gün geçtikçe daha da hasar görüyor.

Her gün belli bir çalışma kapasitesi olan bir uzva gerektiğinden fazla yüklenirsek ne yazık ki ki negatif neticelerine de direnmek zorunda kalıyoruz. Netice olarak bu olanlardan yalnızca bedenimiz hasar görüyor ama yeniden de sosyal medyadan bir cinsli kopamıyoruz.

İnsanlar ile irtibatımızı kuvvetlendirdiğimizi sanarken reelinde yalnızca yazışmaya bağlı kalan ilişkiler kuruyoruz. Reelinde konuşma özürlü oluyoruz. Bir kafede arkadaşarımızla buluşup konuşmak istiyoruz. Emel muhabbet edip hoş bir süre geçirmek ama sohbetin başlamasıyla bitmesi bir oluyor. Zira hal hatır sorulup azıcık konuşulduktan sonra mevzular dönüp gezip, hep aynı yerde takılı kalıyor.

Daha sonra mevzular dönüp durdukça herkes teker teker telefonlarına koşuyor ve çözümü ne yazık ki sosyal medyada arıyorlar. O telefonlar ele alınınca da herkes bir anda konuşuyor, beğendiği videolardan, gülünç bulduğu videoları konuşmaya göstermeye başlıyor. Bir vakit sonra bunlar hakkında da konuşacak bir şey kalmıyor. Ve böylece insanlar sosyalleştiklerini varsayırken hakikatinde asosyalleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir