Tanzim Satış Nedir? Sizce Gerçekten Çözüm Müdür?

Son günlerde tanzim satış tümcesini sıkça dinliyoruz zira her gün haberlerde karşımıza çıkıyor. Nedir bu tanzim satış, ekonomiye gerçekten faydalı olur mu? Kalıcı bir çözüm müdür? Sizlere tanzim satış ile alakalı düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Ama öncelikle şunu belirtmeliyim ki burada yazacaklarım tamamı ile benim kendi düşüncelerimdir. Lütfen bunu politik güzergahtan kavramayın.

Tanzim Satış Ne Demek?

İlk olarak tanzim nedir onu bilelim. Reel emeli satıcı maliyetlerinin yükselmesinin önüne geçmek ve bazı mülklerin harcayıcıya çok daha uygun maliyetlerle erişmesini sağlamak olan tanzim satış, belediye veya kamu kuruluşlarınca idarenmektedir. İşte, tanzim satış nedir sualinin yanıtı budur.

Tanzim, kelime anlamıyla kumpas vermek ve yoluna koymak anlamına kazanç. Tanzim satış ise Türkiye’de 1973 senesinde Tansa ismi ile satışa başlamıştır.

Devlet bazen özellikle mahsul maliyetlerinin çok yükseldiği zamanlarda böyle kararlar alıp harcayıcının mahsulleri ucuza almasını sağlar. Fakat kalıcı çözüm oldu mu? Bence kalıcı çözüm olacağınıdüşünmüyorum. Mesela Portakal tüccarda başka bir deyişle üreticide 2 tl olsun o portakal Hatay’dan İstanbul’a veya Eskişehir’e gidene kadar başka bir deyişle müşteriye erişeceği zamana kadar nasıl 8 tl oluyor diye düşünüyorsanız onu anlatalım.

Portakalın marketlerde veya pazarlarda 8 tl olmasının nedeni aradaki komitecilerdir, komiteciler derken brada onları yargıladığımı düşünmeyin ve lütfen yazıyı okumaya devam edin. Komitecilerin yaptıkları giderlerden dolayıdır. Peki bu giderler nelerdir diye soruyorsanız azıcık onları yazayım.

Nakliye fiyatı, emekçi fiyatı, mazot fiyatı, Katma Değer Vergisi aidatı, derken üreticide 2 tl olan portakal harcayıcıya gelene kadar natürel olarak 8 tl oluyor.

Tanzim Satışa İhtiyaç Duymamak İçin Ne Yapabiliriz?

İlk olarak insanlar memleketlerinden neden göçüyor bunun incelenmesi gerek bence. Zira özellikle köylerdeki çiftçilerimiz tarım yapamadıkları zaman geçinmek için mecburi büyük kentlere göç etmek gidişatında kalıyorlar. Böylece Büyük kentlerdeki insan rakamı da artıyor ve işsizlik oranı çoğalıyor. İşsizlik oranları çoğaldıkça da hırsızlık vakaları da artıyor.

İlk olarak insanların niçin imal yapamadıkları incelenmeli ve buna bağlı zorunlu temkinler alınarak tarım siyaseti geliştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir