Yaşamla Muhasebe

İki cinsli muhasebe vardır diyebiliriz; bir, muhasebecilerin yaptıkları hesaplar vardır; akşamları ya da emin zamanlarda hesabı yakalatmaya çalışırlar. Bir de hepimizin, farkında olarak veya olmayarak yaptığımız kendi içimizde yaptığımız hayat muhasebelerimiz vardır. Büyüklerimizin dediği gibi ”hayat muhasebesi” yapmak demek, hayatımıza anlam katmak, onu değerlendirmek demektir.

Muhasebecilerin yaptıkları kar hasar kolonları gibi bizde çoğu zaman sahip olduğumuz hayatların bize getirdiklerini ve bizden götürdüklerini hesaplarız. Mesela konutluluk muhasebesi yaparız, sahip olduğumuz işimizle ilgili muhasebe yaparız ve ”Ben ne yapıyorum?” sualini sormaya başladığımız zamandan itibaren hakikatinde hayat muhasebesi yaparız.

Bir Hayli alanda amacımıza nasıl ve ne süratle yanaştığımız mevzusunda hayat muhasebesi, değişik bir deyişle gerçeğinde kar-hasar hesabı yapmış oluruz. Bazen hesap kapanır, karlı çıkmışızdır; kar ettiğimizi sarihçe telaffuz edemesek dahi kendimizi iyi sezmeye başlarız.

Bazen hesap kapanır, hasarlı çıkmışızdır o zaman esef evham, yeis, tasa ederiz. Mesela bir anlık hiddetle hareket edip cinayet işleyenler cezaevilerde senelerce pişmanlık sezerler. İşte tam bunlar hayat muhasebesidir. Hiç erişilmemiş, geç varılmış , elinde olmadan bir anlık elde edilmiş gayelere bakıp üzülürüz; kazara elde ettiğimiz hoş gayelerimizi görünce de şükrederiz ve neşeleniriz.

İş Hayatında Muhasebe ve Mukayese

Sosyal psikoloji mevzularından, teorilerinden biri de Kıyastır. Bu doğrultudaki çalışmalarda, şahısların bedellerini ve sahip olduklarını, etraflarındaki kriterlerle nasıl karşılaştırdıklarından bahsedilmektedir. Kıyas teoriyi bir anlamda, emin hayat alanlarında yapılmış olan hayat muhasebeleriyle ilgilidir.

Mevzunun teorisel istikametine detaylı olarak girmeden, karşılaştırma mevzusundaki bilgilerin çalışanların iş seçimlerini kavramada nasıl kullanılabileceği istikametinden bir misal verelim.

Zannedelim ki, bir çalışan işiyle alakalı olarak yalnızca parasal hasılatını dikkate alan bir karşılaştırma yapıyor. İşini sürdürüp sürdürmeme mevzusunda üç gidişata müracaat etebilir.

A: İşinde şu anda kazandığı fiyat
B: Başka bir dükkanında kazanabileceği fiyat
C: Kendine uygun gördüğü ölçüde bir fiyat
Şayet, neticeler yukarıyadaki bahsettiğimiz gibiyse bu şahıs dükkanında kendisine uygun gördüğü fiyatı alıyorsa, fakat başka yerlerde bu fiyatı alamayacaksa, işine bağlıdır, hatta bağımlı dahi diyebiliriz. O şahıs işini vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir